Menu Zamknij

Od nowego roku segregujemy tekstylia! Są nowe przepisy

Od 1 stycznia zużytych ubrań i innych tekstyliów nie możemy już wyrzucać do śmieci! Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej nałożyła na gminy obowiązek selektywnej zbiórki tego typu odpadów. Każdy mieszkaniec może je dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ale Gliwice planują też zbiórki w dzielnicach.

Zgodnie z przepisami, każdy mieszkaniec Gliwic, w ramach ponoszonej opłaty za wywóz odpadów komunalnych, może dostarczać zużyte tekstylia i odzież do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Rybnickiej 199B.  Aby jednak ułatwić ekologiczną segregację tego typu odpadów, miasto zamierza zorganizować zbiórki w dzielnicach. Pierwsze mają zostać przeprowadzone w marcu w Sośnicy i Starych Gliwicach. Jeśli ta forma odbioru spotka się z zainteresowaniem mieszkańców, zaplanowane zostaną kolejne. 

Co trzeba segregować? Przykładowo stare, podarte, nienadające się do naprawy kurtki, płaszcze, kombinezony sportowe, spodnie, swetry, bluzy, bluzki, bieliznę, a także zużyte obuwie, nieprzydatne do ponownego użycia. Ten typ odpadów obejmuje również tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym nieprzydatne do wykorzystania zasłony, firany, koce, kołdry, poduszki, narzuty, ręczniki, szmaty czy ścierki kuchenne. Nie zaliczamy do niego natomiast odzieży ochronnej i roboczej zanieczyszczonej substancjami niebezpiecznymi typu farby, oleje, smary. 

Pamiętajmy przy tym, że koce, pościel i ręczniki chętnie przyjmują i wykorzystują schroniska czy fundacje dla zwierząt. Z kolei czystą odzież i tekstylia nadające się do użytku warto oddać do pojemników PCK znajdujących się na terenie miasta lub Punktu Drugiego Życia w PSZOK. 

Segregując tekstylia, wpływamy na poziom recyklingu odpadów i zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko.

Nadmiar wytwarzanych tekstyliów staje się poważnym problemem środowiskowym. Jak wynika z informacji zamieszczonych na rządowej stronie internetowej gov.pl, przeciętny Europejczyk co roku kupuje około 26 kg ubrań oraz generuje około 11 kg odpadów odzieżowych i obuwniczych. Badania wskazują, że większość odpadów tekstylnych nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów, przeznaczonych do spalenia lub składowania, co szkodzi środowisku. Problem dotyczy oczywiście nie tylko naszego kontynentu. Wpływa to m.in. na wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.

Skip to content